جزئیات خبر

گردهم آیی مسئولیت اجتماعی زنان در مبارزه با سرطان برگزار شد
image
گردهم آیی "مسئولیت اجتماعی زنان در مبارزه با سرطان" با هدف توسعه اطلاعات زنان در حوزه سرطان های سینه با حضور اعضای شورای شهر تهران، اعضای کمپین مبارزه با سرطان سینه و جمعی از گروه های همدل محلات برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، فاطمه راکعی، مشاور شهردار و مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران دراین مراسم با اشاره به رویکرد اداره کل امور بانوان در تقویت توانمندی بانوان و حمایت از گروه های همدل گفت: سرطان در چند دهه اخیر یکی از عوامل عمده مرگ و میر زنان بوده است و افزایش آگاهی زنان و ارتقای توانایی فردی و ذهنی آنها در تاب آوری و مبارزه با این بیماری می‌تواند از بروز و پیشرفت آن پیشگیری کرده و روش های درمان را تسریع بخشد.
وی با اشاره به این که افزایش آگاهی و توانایی زنان، محور هدایت کننده سلامت خانواده است، تاکید کرد: حفظ سلامت زنان و دختران، به‌عنوان محور مراقبت در خانواده، نه‌تنها در زمان حال مهم است، بلکه بر سلامت نسل‌های آینده نیز تأثیر دارد.
وی این گردهم آیی را فرصتی برای آگاه سازی زنان نسبت به مسئولیت های آنها در برابر پیشگیری از سرطان برشمرد وگفت: کمپین مبارزه با سرطان که آموزش را سرلوحه کار خود قرارداده است می تواند آغازی برای حرکت به سمت ارتقای توانمندی زنان جامعه در برابر بیماری سرطان باشد و اداره کل امور بانوان نیز در راستای مسئولیت اجتماعی که برعهده دارد آمادگی خود را برای حمایت ازاین کمپین اعلام می کند.
مشاور شهردار تهران تصریح کرد: یکی از اقدامات ارزشمند کمپین مبارزه با سرطان سینه، مهارت آموزی و ایجاد کسب و کار کوچک برای افراد بهبود یافته است و اداره کل امور بانوان نیز درحمایت از این اقدام،آمادگی دارد در بازارچه های حمایتی که برای زنان سرپرست خانوار دراختیار دارد، فضایی را نیز به کسب و کار این گروه اختصاص بدهد.
سرطان پایان راه نیست
افسانه اقبال نیا ، مسئول کمپین کشوری مبارزه با سرطان سینه دراین مراسم شعاراین گروه را آموزش یک نفر ، آگاهی 10 نفر اعلام کرد و گفت: اعضای کمپین مبارزه با سرطان سینه اغلب افراد بهبود یافته و یا درحال درمانی هستند که می توانند با ارائه آموزش های لازم به مردم ، در پیشگیری از بیماری پیشقدم باشند.
وی با تشکر از مشارکت اداره کل امور بانوان در برگزاری این گردهم آیی بیان کرد: لازمه مقابله با این بیماری ، ارائه آموزش هایی برای پیشگیری از ابتلای زنان به سرطان سینه است و این آموزش مهم ترین هدف و فعالیت کمپین است و در ادامه این راه نیازمند مشارکت نهادها و سازمان ها هستیم تا ما را دراین مسئولیت اجتماعی یاری کنند.
وی با تاکید براین که پیشگیری از این بیماری می تواند بسیاری از مشکلات و تبعات اجتماعی آن را برطرف کند ،افزود: اعضای کمپین مبارزه با سرطان سینه ،در طرح نذر سلامتی با سفر به استان ها و شهرهای مختلف کشور تلاش دارند تا آگاهی های لازم را به مردم ارائه دهند چرا که جامعه سالم به افراد سالم نیاز دارد و با توجه به این که زنان ، ستون اصلی خانواده می باشند ، بروز مشکل برای آنان می تواند اساس خانواده را با چالش مواجه سازد.
اقبال نیا تأکید کرد: سرطان سینه اگر به موقع کشف شود، خوشخیم ترین و نجیب ترین بیماری است و به راحتی می توان آن را درمان کرد .
وی تصریح کرد: این کمپین تلاش دارد که تا هیچ یک افراد خانواده ایرانی به سرطان سینه مبتلا نشود .
تشخیص 50 درصد موارد سرطان سینه در ایران در مراحل اولیه
محمد هادی زاده، رئیس موسسه پیشگیری از سرطان سینه نیز در این مراسم گفت: امروزه سرطان سینه بالاترین آمار ابتلا در دنیا و ایران در بین زنان را دارد و از آنجایی که این بیماری سبب کاهش توانایی و عمر زنان می شود انجام هر اقدامی در زمینه تشخیص و پیشگیری از ابتلای این بیماری می تواند در افزایش شاخص سلامت زنان موثر باشد.
وی افزود: میزان ابتلا به سرطان سینه در دنیا و بویژه آمریکا دو تا سه برابر ایران است، با اینحال در این کشورها این بیماری به موقع تشخیص و درمان می شود اما در ایران به دلیل اینکه این بیماری به موقع تشخیص و درمان نمی شود شیب ابتلا به آن بالا است .
وی ادامه داد:در دنیا حدود 85 درصد موارد ابتلا به سرطان سینه با انجام غربالگری در مرحله اولیه تشخیص داده می شود و این رقم در ایران 50 درصد است.
هادی زاده گفت: سالانه 10 هزار نفر در ایران به سرطان سینه مبتلا می شوند، بر این اساس هر 50 دقیقه یک زن به این بیماری مبتلا می شود، به طور حتم تشخیص زودهنگام و در مراحل اولیه سرطان سینه سبب درمان آسان تر، ارزان تر، با کیفیت بهتر می شود .
وی تغییر سبک زندگی، تغذیه نامناسب و کم تحرکی را بخشی از عوامل تاثیرگذار در روند رشد این بیماری برشمرد و گفت: بر همین اساس با داشتن آگاهی و همچنین آگاهی بخشی می توانیم این روند رو به رشد را کاهش بدهیم.
شورای شهر به دنبال ایجاد نشاط در زندگی شهروندان است
ناهید خداکرمی،رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران، فعالیت این کمپین را بستری برای مشارکت اجتماعی زنان برشمرد وگفت: ایجاد نشاط و شادابی در شهروندان از برنامه های مورد توجه شورای شهر تهران است .چرا که نشاط اجتماعی و شاد زیستن شهروندان لازمه یک جامعه سلامت است.
وی با بیان این که معنای سلامت در دنیا تغییر کرده است و انسان سالم انسانی است که احساس شادی و خوشبختی داشته باشد،افزود: خوشبختی به معنای طول عمر نیست بلکه زندگی توام با شادی و احساس رضایت از ویژگی های یک انسان سالم و کیفیت زندگی خوب است.
وی افزود: اعضای کمپین مبارزه با سرطان امروز ثابت کردند با احساس مسئولیتی که نسبت به همنوعان خود دارند و به دنبال یاری و کمک به یکدیگر هستند، به این خوشبختی دست یافته اند.
شهربانو امانی،عضوشورای اسلامی شهر تهران نیز به عنوان دیگر سخنران با ابراز خرسندی از حضور در جمع اعضای کمپین مبارزه باسرطان گفت: زنان به لحاظ توانمندی های خود ثابت کرده اند که در هر دوره همچون انقلاب و جنگ بسیار تاثیرگذار بودند و امروز نیز در مبارزه با سرطان می توانند در آگاهسازی زنان جامعه نسبت به عوامل بیماری سرطان و روش های پیشگیری نقش آفرین باشند.
وی با بیان این که سلامتی و دانش مهم ترین سرمایه هر فرد است، افزود: سرای محلات سطح شهر تهران می تواند ظرفیتی برای این جریان سازی فرهنگی و بهداشتی باشد و اعضای کمپین با حضور در این مراکز فرهنگی محلی نسبت به اطلاع رسانی و آگاه ساختن زنان سطح شهر اقدام کنند.
براساس این گزارش درادامه مراسم جمعی از بهبود یافتگان تجربیات خود را در خصوص مبارزه با بیماری سرطان مطرح کردند.