جزئیات خبر

ارزش های اسلامی از طریق زنان در خانواده نهادینه سازی می شود
image

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران نهادینه سازی ارزش های اسلامی از طریق زنان در خانواده را از مهمترین اهداف گردهمایی زنان عاشورایی برشمرد وافزود: برهمین اساس این مراسم هر ساله همزمان با ایام محرم برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، الهه عطائی در یازدهمین گردهمایی و میثاق زنان عاشورایی، با اشاره به حضور زنان در عرصه سياسي كربلا و پس از آن، اظهار داشت: اگر حضرت زينب (س) در كربلا نبود، نه تنها انقلاب امام حسين (ع) دستخوش تحريف مي‏گرديد، بلكه اسلام نيز در معرض خطري جدي قرار مي گرفت. تبليغ پيام شهادت، سرپرستي قافله اسرا، پرستاري از امام سجاد، حفظ و حراست زنان و كودكان و... مسئوليت سنگين آن حضرت بود كه پس از شهادت امام حسين عهده دار آن شدند و سخنان كوبنده و روشنگري‏هاي ايشان موجب احياي مجدد اسلام شد.
وی با بیان اینکه تعمیق فرهنگ عاشورا که شامل اهداف و انگیزه ها و شیوه های عمل و روحیات و اخلاقیات والای ائمه اطهار است در کنترل روابط و رفتارهای افراد جامعه موثر است، گفت: تحت این شرایط به منظور مشارکت زنان به عنوان مربیان جامعه در جهت بهره بردن آموزه های دینی و تعمیق باورهای دینی، نهادینه کردن ارزش های دینی از جمله ایثار و آزادگی، مشارکت پررنگ زنان در عرصه های اجتماعی و فرهنگی جهت ارتقای فرهنگ دینی و اجتماعی و تبیین آیین عزدارای سیدشهدا و جلوگیری از تحریفات و حرکت های افراطی و تفریطی و مهم تر از همه نهادینه سازی ارزش های اسلامی از طریق زنان در خانواده هرساله گردهمایی زنان عاشورایی را برگزار می کنیم .
عطائی با بیان اینکه فرهنگ عاشورا فرهنگ زیستن برای زنده ماندن است، اظهارکرد: در یک نظام اجتماعی آنچه موجب کنترل و هماهنگی بین خردنظام ها و بخش های مختلف یک جامعه می شود، ارزش ها و هنجارهای آن نظام است و مهمترین وظیفه مدیران نظام نیز برپایی و نهادینه کردن این هنجارهاست.
وی نقش زنان در نهادینه سازی ارزش های اسلامی به عنوان مادران و همسران جامعه را درخور توجه دانست و تاکید کرد: آموزش زن آموزش جامعه است و بايد اهداف، مفاهيم و تعاليم عاشورا در بين زنان جامعه ما نهادينه شود تا يك ملت از انحرافات و كج روي‏هايي كه آن را از منزلگاه انسانيت دور مي كند، ايمن باشد.
مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران اظهار کرد: برگزاری برنامه ‏هایی چون گردهمایی زنان عاشورایی ضمن ایجاد زمینه برای الگوسازی مناسب برای هیئت‏ های مذهبی بانوان، زمینه‏ ارتقاء کارآیی، اثر بخشی و کیفیت تبلیغات دینی در بین بانوان و تبیین پیام قیام امام حسین(ع) و نقش حضرت زینب(س) در انتقال این پیام را فراهم خواهد ساخت.
وی، هزار و 800 نفر از بانوان شهروند فعال ، مبلغ دینی ، ایثارگر و خانواده های شهدا و دفاع مقدس و مدافعین حرم را از مخاطبین این گردهمایی معرفی کرد و گفت: تردیدی نیست که بانوان به عنوان یکی از مهمترین نیروی منابع انسانی درزیرساخت های فرهنگی و اجتماعی جامعه، خصوصا خانواده نقش مهمی را ایفا می کنند . از این رو اداره کل امور بانوان شهرداری تهران همه ساله ضمن به روز کردن بانک اطلاعاتی بانوان مبلغه شهر تهران نسبت به برگزاری دو ویژه برنامه احیاگران نور و گردهمایی زنان عاشورایی اقدام می کند.
ی اظهار کرد: اداره کل امور بانوان شهرداری تهران همه ساله ضمن به روزکردن بانک اطلاعاتی بانوان مبلغه شهر تهران نسبت به برگزاری 2 ویژه برنامه احیاگران نور و گردهمایی زنان عاشورایی اقدام می کند.
عطائی گفت: در راستای بهره مندی از ظرفیت بانوان مبلغ شهر تهران در جهت تحقق اهداف و ماموریت های مدیریت شهری اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در طول 12سال گذشته نسبت به شناسایی و ارتباط مستمر در جهت بهره مندی از 240 هیات مذهبی با 990 عضو، 853 جلسه خانگی، 540 بانوی نخبه و فعال مذهبی، 235 موسسه قرآنی و کانون مذهبی با 2هزار و 645 عضو و برگزاری گارگاه های آموزشی – تخصصی توسط اعضای مجرب کانون به ویژه مبلغان اقدام شده است.
وی در پایان گفت: امید است بتوانیم با همت و یاری این بانوان فعال در جهت  ایجاد زمینه برای الگوسازی مناسب برای هیات های مذهبی بانوان زمینه ارتقای کارایی، اثربخشی و کیفیت تبلیغات دینی در بین بانوان و تبین قیام امام حسین(ع) و نقش حضرت زینب در انتقال این پیام ها گام های موثری برداریم .
لازم به ذکر است یازدهمین گردهمایی و میثاق زنان عاشورایی با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مجتبی عبدالهی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، الهه عطایی مدیرکل بانوان شهرداری تهران و سمانه زمانی مدیرکل سلامت شهرداری تهران، جمعی از شهرداران و معاونین اجتماعی مناطق، مشاوران و مدیران امور بانوان مناطق 22گانه و همچنین 1800 نفر از بانوان شهروند فعال و مبلغ دینی، ايثارگر، فرهیختگان، مادران و همسران و خانواده هاي شهدا و جانبازان دفاع مقدس و مدافعین حرم برگزار شد.
لازم به توضیح است اجرای برنامه‏ هایی شامل سخنرانی خانم دکتر ابتکار، مداحی و عزاداری در رثای سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و همچنین سخنرانی آقای دکتر خویی با موضوع " نقش و جايگاه بانوان در حماسه قيام عاشورا" ادامه یافت و در پایان اجرای تئاتر گروه نمایشی نورالحسین با استقبال حضار مواجه شد.