ششمین جشنواره «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها»

ششمین جشنواره «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها»
ششمین جشنواره «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها»

مقدمه

اداره‌کل امور بانوان شهرداری تهران در پی برگزاری موفقیت‌آمیز پنج دوره جشنواره «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها»، در نظر دارد ششمین دوره این جشنواره را در سال 1392 برگزار نماید.

این جشنواره به یکی از گرایش‌های هنری معاصر می‌پردازد که در پیوند با نقاشی، مجسمه‌سازی و... به بیانی متفاوت می‌انجامد؛ هنری شکل‌یافته از مواد دورریختنی، زباله و پسماندهای شهری.

تمایل این هنر به خلق آثار هنری متشکل از مواد طبیعی و دورریز است، به گونه‌ای که اشیاء ساخته شده از این مواد دورریز با نگاه خلاق و دستان پرتوان هنرمندان این مرز و بوم، سبب تقویت باورها و ارزش‌های دینی از جمله قناعت و صرفه‌جویی‌ شده و تأثیر به سزایی بر جامعه و محیط‌زیست می‌گذارد.

 

موضوع جشنواره

طراحی و ساخت حجم، نقاشی، تکه‌های چسباندنی، عروسک‌های پارچه‌ای و ... از دورریختنی‌ها

 

اهداف جشنواره

- تلاش برای تحقق شعار " حماسه سیاسی ، حماسه اقتصادی "

- توسعه و ترویج مدیریت مصرف به عنوان یکی از «ارکان اقتصاد مقاومتی» یعنی مصرف متعادل و پرهیز از اسراف و تبذیر

- توجه به نقش کلیدی زنان به عنوان مدیران خانه و ارتقاء سطح فرهنگ خانواده

- لزوم توسعه رویکرد محیط‌زیست شهری سالم با نگاه خلاق

- لزوم ایجاد، رشد، نهادینه‌سازی و توانایی مدیریت صحیح در استفاده از مواهب الهی

- تعادل در مصرف و مدیریت مصرف با استفاده از زبان هنر

- نهادینه سازی صرفه جویی در تمامی ابعاد زندگی

- شناخت پتانسیل و قابلیت‌های هنرمندان با تأکید بر بکارگیری تجربیات هنری

بخش‌‌های جشنواره

جشنواره در چهار بخش کارگاه‌های آموزشی، مسابقه، کارگاه تخصصی (workshop) و نمایشگاه‌ها با دو گرایش حرفه‌ای و تجربی برگزار می‌شود.

 

کارگاههای آموزشی

در این بخش، کارگاه‌‌های آموزشی بهترین‌ها از دورریختنی‌ها با مشارکت اساتید و دانش‌آموختگان رشته هنر و شهروندان علاقه‌مند در محلات مناطق 22 گانه شهر تهران برگزار خواهد شد.

شهروندان علاقه‌مند پس از فراگیری آموزش‌های لازم در این کارگاه‌ها، آثار هنری خود را به منظور شرکت در مسابقه و نمایشگاه به دبیرخانه‌های مستقر در مناطق 22 گانه، ادارات امور بانوان مناطق و خانه‌های تسنیم (مستقر در سراهای محله) جشنواره «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها» تحویل نمایند.

 

کارگاه تخصصی  (workshop)

کارگاه تخصصی (workshop) «بهترین‌ها از دورریختنی‌ها»، طی روزهای برگزاری نمایشگاه متمرکز و نمایشگاه منطقه‌ای از آثار برتر محلات جشنواره برگزار خواهد شد.

 

مسابقه

مسابقه تجربی

شهروندان علاقه‌مند محلات نیز می‌توانند همچون هنرجویان کارگاه‌های آموزشی در محلات مناطق 22 گانه، آثار هنری خود را برای شرکت در بخش تجربی مسابقه به دبیرخانه‌های واقع در خانه‌های تسنیم (مستقر در سراهای محله) یا دبیرخانه‌های مستقر در ادارات امور بانوان تحویل نمایند.

مسابقه حرفهای

هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی که هنر بازیافت را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند یا به این گرایش هنری علاقه دارند، می‌توانند آثار هنری خود را برای شرکت در بخش حرفه‌ای مسابقه به دبیرخانه مرکزی جشنواره تحویل نمایند.

نمایشگاه

نمایشگاه تجربی

آثار برتر کارگاه‌های آموزشی در محلات و آثار شهروندان در مناطق 22 گانه در 22 نمایشگاه منطقه‌ای ارایه خواهند شد.

نمایشگاه‌های منطقه‌ای در یکی از فضاهای فرهنگی هنری هر منطقه برگزار خواهد شد.

نمایشگاه حرفهای

آثار برتر بخش مسابقه حرفه‌ای به همراه آثار برگزیده نمایشگاه‌های مناطق 22 گانه در نمایشگاه حرفه‌ای و متمرکز به نمایش درخواهند آمد. محل برگزاری نمایشگاه متمرکز باغ موزه قصر خواهد بود.

 

هیأت داوری

بخش تجربی

آثار جمع‌آوری شده در محلات هر منطقه توسط گروه‌های 3 نفری هیأت انتخاب (متشکل از افراد متخصص ساکن در محله) ارزیابی و سپس به نمایشگاه‌های در مناطق 22 گانه راه می‌یابد‌. به آثار منتخب در این مرحله طی مراسمی در منطقه جوایز‌ی اهدا خواهد شد‌. 

توجه : شاخص های فرهنگی و هنری مناطق در ارزیابی و انتخاب آثار لحاظ خواهند شد .

بخش حرفه‌ای

حمید شانس

کوروش گلناری

کامبیز صبری

مقررات عمومی شرکت در جشنواره

- شرکت در این جشنواره برای همه علاقه‌مندان (اعم از زن و مرد) آزاد است.

- الزامی است متقاضیان فرم مشخصات و برچسب‌ها را پس از تکمیل، همراه آثار تحویل نمایند.

- تنها آثاری مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند گرفت که مشخصات صاحب اثر در سایت banovan.tehran.ir ثبت شده باشد. (ثبت‌نام اینترنتی به صورت شخصی، یا از طریق خانه‌های تسنیم و یا ادارات امور بانوان مناطق 22 گانه صورت می‌پذیرد.)

- برگزارکننده جشنواره حق استفاده از آثار پذیرفته شده را برای چاپ در کتاب، بروشور و یا انتشارات جشنواره همراه با ذکر نام هنرمند برای خود محفوظ می‌دارد.

 - ارسال آثار به منزله قبول تمام مقررات جشنواره است.

 - هر هنرمند می‌تواند حداکثر 10 اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

 - تمام آثار پس از پایان جشنواره توسط دبیرخانه‌های مناطق 22 گانه و دبیرخانه متمرکز به صاحبان آثار عودت داده می‌شود.

 

جوایز و امتیازات

- آثار برگزیده مناطق 22 گانه شهرداری تهران (بخش تجربی: آثار کارگاه‌های آموزشی محلات و آثار شهروندان ساکن در محلات) در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و آثار برگزیده نمایشگاه‌های منطقه‌ای (بخش تجربی) به همراه آثارمنتخب بخش حرفه‌ای در نمایشگاه متمرکز پایانی به نمایش در خواهد آمد.

- به شرکت‌کنندگان در هر دو بخش‌ تجربی و حرفه‌ای که آثارشان به نمایشگاه متمرکز پایانی راه یابد، گواهی شرکت در نمایشگاه اعطا می‌شود.

- به آثار برگزیده بخش تجربی در هر یک از مناطق 22 گانه شهرداری تهران جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.

- سه اثر برگزیده بخش حرفه‌ای به ترتیب 30، 20 و 10 میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهند کرد و به سه اثر برتر بخش تجربی که به نمایشگاه متمرکز راه پیدا کرده‌اند نیز جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شود.

گاهشمار جشنواره

بخش تجربی

- برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مناطق 22گانه: اول خرداد تا 15 مرداد ماه  1392

- پایان مهلت تحویل آثار در بخش تجربی‌ (کارگاه‌های آموزشی و آثار شهروندان ساکن در محلات مناطق 22 گانه شهرداری تهران) به دبیرخانه‌های مستقر در ادارات امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران و خانه‌های تسنیم (سراهای محله)‌: 15 مرداد ماه 1392

- برگزاری 22 نمایشگاه از آثار منتخب بخش تجربی (آثار کارگاه‌های آموزشی در محله‌ها و آثار شهروندان ساکن در محله‌ها در مناطق 22گانه) و تجلیل از برگزیدگان در محلات مناطق 22 گانه: شهریورماه 1392

بخش حرفه‌ای

- پایان مهلت ارسال اطلاعات و تصاویر آثار یا اصل آثار در بخش حرفه‌ای به دبیرخانه مرکزی جشنواره: 15 مرداد 1392

- اعلام نتیجه اولیه آثار راه یافته به نمایشگاه بخش حرفه‌ای: 30 مرداد 1392

- برگزاری نمایشگاه بخش حرفه‌‌ای و تجلیل از برگزیدگان: 16 الی 26 شهریور 1392 در باغ موزه قصر

 

شیوه ارسال آثار

بخش تجربی

شهروندان علاقه‌مند محلات می‌توانند همچون هنرجویان کارگاه‌های آموزشی در محلات مناطق 22 گانه، آثار هنری خود را برای شرکت در بخش تجربی مسابقه به دبیرخانه‌های واقع در خانه‌های تسنیم (مستقر در سراهای محله) یا دبیرخانه‌های مستقر در ادارات امور بانوان تحویل نمایند.

بخش حرفهای

شیوه اول

بارگزاری و ارسال تصویر آثار از طریق سایت banovan.tehran.ir

شیوه دوم

هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی که هنر بازیافت را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند یا به این گرایش هنری علاقه دارند، می‌توانند آثار هنری خود را برای شرکت در بخش حرفه‌ای مسابقه به دبیرخانه مرکزی جشنواره تحویل نمایند.